Titulní obrázek

Suzuki Wagon R

Již delší dobu se šíří spekulace o nové generaci řady Wagon R japonská Suzuki. 6. září se konečně uvolnily první informace. I nadále je automobilka věrná typickému kei caru s délkou do 3,4 m s vyšší stavbou a patřičně umístěnými sedadly. Samozřejmě, nesmíme zapomenout na velmi praktickou krabičku na kolech do přeplněných měst.

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Řadové tříválcové motory o objemu 0,66 l mohou být jak v atmosférické verzi, tak i přeplňované. Jsou doplněny o start-stop, který při nízkých rychlostech do 13 km/h snižuje přívod paliva. Nechybí rekuperace brzdné energie Green Technology. Při zrychlení se odpojí alternátor, během brzdění se naopak dobíjí palubní akumulátor, ale novinkou je zde další lithium-iontová baterie umístěná pod sedadlem spolujezdce, kde se právě ukládá získaná energie. Automobilka celý systém nazývá Ene-Charge, kola ale nejsou přímo poháněná. Oba zdroje napájejí pouze elektrickou soustavu vozu. Na výběr jsou sice dvě verze pohonné jednotky, ale také jediná transmise CVT s plynule měnitelným převodem a voličem vedle volantu.

Ta přenáší točivý moment buď dopředu nebo na obě nápravy. V Japonsku se v této kategorii nejedná o nic výjimečného. Tvarově se toho zas až tak moc nezměnilo, jen příď, záď a druhý boční pár dveří dostal dynamičtější linku. Předpisy pro třídu kei jsou neúprosné a vůz nelze natahovat. Jenže, skutečně se jedná o novou generaci, protože zhubla o celých 70 kg na 780 kg. Realistické japonské normy uvádějí spotřebu 3,5 l/100 km u verze s pohonem předních kol, čtyřkolka žádá rovné 4 l benzinu na stejnou vzdálenost.

Sportovnější Wagon R Stingray se liší sice pouze vzhledem. Má jinou masku, přední světla, nárazník s mlhovkami, černé střední sloupky a spoiler na zádi. Výbava může obsahovat kontrolu stability, tempomat, zadní kameru, bezklíčkový vstup a startování motoru tlačítkem, automatickou klimatizaci, palubní počítač a integrované audio. Japonci si mohou nový Wagon R koupit od 19. září za minimálně v přepočtu 276.000 korun, Stingray stojí od 330 tisíc výše.